ABOUT

mehmet-sezgin

Mehmet Sezgin was the head of Global Payment Systems at BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria) and the co-chairman of Garanti Payment Systems for the last 4 years.

In May 2016 he set up his own payments company “sezginpay” in the US..

At BBVA he took a card base of 67 million and left it with 80 million cards, he almost doubled the POS base to 1.4 million generating $115 billion purchase volume from 13 countries (Spain, Portugal, Turkey, Romania, USA, Mexico, Chile, Argentina, Peru, Uruguay, Paraguay, Colombia and Venezuela).

Mehmet follows a strategy of meeting the retailers needs while creating more value to the cardholders. All payment systems divisions in all countries were reorganized to include issuing and acquiring under one roof. A firm believer of new technologies, Mehmet helped launching a digital wallet in Spain. BBVA Wallet was also launched in Chile, Mexico, USA and Turkey. Total number of downloads in these 5 countries has reached 3 million in 2 years.

Before BBVA, Mehmet had worked for Garanti Bank, Turkey for 13 years. He was the founder-CEO of Garanti Payment Systems, a wholly-owned subsidiary of the Bank. Mehmet launched the first chip cards in Turkey, created a loyalty platform called bonus card which is now licensed to 10 other banks. He was instrumental in moving Turkey to full chip & pin EMV infrastructure.

In 1999, Garanti had 500,000 cards and 25,000 POS terminals. Garanti Payment Systems now manages 10 million credit, 8 million debit cards, 600 thousand POS terminals, 4 thousand ATMs and the biggest e-commerce platform in Turkey. Under Mehmet’s leadership Garanti has become the 4th largest credit card issuer in Europe based on purchase volume.

Before establishing Garanti Payment Systems, Mehmet was a Senior Area Manager for Eurasia for Europay (now MasterCard Europe), having worked for several years with banks in different capacities. He started his career as a consultant at Price Waterhouse.

He had been a board member of the Interbank Card Association (BKM) and MasterCard Europe. He served as the chairman of Credit Bureau in Turkey and was the chairman of Risk Centralization Platform at Bankers’ Association.

He holds an MBA from the University of Massachusetts which he earned with a Fulbright scholarship and Bachelor of Science in management from METU in Ankara.

He reads a lot, plays tennis and works on to finish his “book of bonus”, a story of establishing the bonus brand with the management school of thought perspective.

————————————————————————————————

Antalya’da doğan ve ilk okulu üç, ortaokulu iki, liseyi de iki yerde okuyan Sezgin, İzmir Atatürk Lisesini ve AFS bursu gittiği Amerika’da Barrington (RI) High School’u bitirdi.

Sezgin 1980-1984 yılları arasında ODTÜ’de okudu ve İşletme bölümünden mezun oldu.

Fulbright bursu ile döndüğü Amerika’da University of Massachusetts’den MBA derecesini Harvard’dan da dersler alarak tamamladı.

1984 yılında Price Waterhouse’da danışmanlık görevi ile iş yaşamına başlayan Mehmet Sezgin, 1985 – 1988 yılları arasında İnterbank’ta Müfettişlik görevini sürdürdu.

1990′da Pamukbank’da Bank24 (ATM) bölümünü kurdu, daha sonra kredi kartlarına geçerek hem Pamukbank’ın ilk Visa ve MasterCard’larını hem de Türkiye’nin ilk resimli kartlarını çıkardı.

1993′de Europay/MasterCard’ın Türkiye ve Orta Asya ofisini açarak ödeme sistemlerinde bir dizi yeniliğin Türkiye’ye gelmesine öncülük etti. 90 bin kart ve %9 pazar payı ile aldığı MasterCard’ı 6.5 sene sonra 14 milyon kart ve yüzde 46 pazar payıyla bırakarak Garanti Bankası’na geçen Sezgin burada Garanti Ödeme Sistemleri A.Ş’yi kurdu.

İlk çipli kredi kartı, ilk EMV kart, ilk havayolları mil programı, ilk temassız kart, ilk digital cüzdan gibi yeniklerin yani sıra “Bonus” kartı markalaştıran Sezgin, Garanti dışında 8 bankaya daha bonus lisansı verdi ve Romanya’da da bonus markasını 3 yılda yüzde 5′lik bir pazar payına getirdi.

1999′da 500 bin kart ve %6 pazar payı ile devraldığı Garanti’yi 9,5 milyon kredi kartı ve 8 milyon banka kartı ile Türkiye’nin lideri, Avrupa’nın 4. büyük kart bankası yapan Sezgin ile Garanti %20′lik bir paya ve toplamda 165 milyar liralik bir işlem hacmine ulaştı.

Sezgin, 2012 Mayıs başı itibariyle Garanti’nin ortağı olan BBVA’nın küresel ödeme sistemlerini biriminin başına getirildi. 67 milyon kart ve 700 bin POS terminali ile aldığı 12 ülkeyi (İspanya, Portekiz, Türkiye, Romanya, ABD, Meksika, Şili, Arjantin, Peru, Uruguay, Paraguay, Kolombiya ve Venezuela). 4 yılda 80 milyon kart ve 1,4 milyon POS’a getiren Mehmet, dünyanın en büyük dijital cüzdanı olan BBVA Wallet’ı 5 ülkede (İspanya, ABD, Şili, Meksika ve Türkiye) 3,5 milyon kez indirterek önemli bir mobil ödeme dönüşümüne imza attı.

Mehmet Sezgin Garanti Ödeme Sistemleri’nin Eş Yönetim Kurulu Başkanı görevini sürdürürken, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve MasterCard AvrupaYönetim Kurulu üyeliklerini de yapmaktaydı. Bir dönem Kredi Kayıt Bürosu A.Ş.’nin ve Bankalar Birliği Risk Yönetim Merkezi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını da üstlenmiştir.

Çok okuyan, çok gezen, vakit buldukça tenis oynayan Mehmet, son 12 aydır bonus’un hikayesini İngilizce ve “book of bonus” olarak yazmaya çalışmaktadır.

32 yıllık profesyonel yaşamını 31.03.2016’da kapayan Mehmet, Amerika’da “sezginpay” adı ile bir ödeme sistemleri şirketi kurmuştur.

bbva-mszgn